הוצאת קיטור על הרגלי הניקיון של חמותי

רגיל

כל שנה בשבוע הזה בו הפכתי לאמא אני עושה מסיבה משפחתית מצומצמת לסבים וגם אחי וגיסתי מוזמנים ולעתים גם אחותי עם משפחתה הגדלה (אז זה הכי שמח כי יש גם ילדים). כל שנה אני במתח עצום לפני אותו שבוע כי חם ומעצבן ונן בחופש והבית כאשר אנחנו נמצאים בו מגלה את כל תלתלי האבק וסימני ההזנחה שבימים רגילים אנחנו מצליחים להתעלם מהם באלגנטיות.


באותו שבוע אני מקבלת בהשאלה את ראיית הלייזר של חמותי ששייכת לזן האנשים שהניקיון הוא חייהם ויכולה לדבר שעות על יתרונותם וחסרונותם של חומרי ניקוי ושואבי אבק.

אני אוהבת בית נקי ומסודר אבל אני לא אוהבת : 1. להשקיע בזה זמן שיכול היה להיות מנוצל לדברים מהנים כמו מרתון פרקים של "האחות ג'קי" או קריאה או ללכת לים.(אני כנה, בכוונה לא אמרתי זמן איכות עם נן כי אז זה יוצא צדקני להחריד)


2. להעסיק עוזרת שתשנא אותי רק בגלל שהבית שלי לא נקי ואני אצטרך להגיד לה מה לעשות ולגלות שהיא עשתה מה שהיא רצתה וקילקלה את שואב האבק תוך ניסיון לשאוב גוזל מת (סיפור אמיתי). מיותר לציין שהיא לא יודעת עברית וגם אין לה סיבה לדעת עברית כשהיא יכולה לקלל בשפה שלה קללות שאני לא אבין ולתרץ כל פשלה באי הבנה.


לחילופין, להעסיק עוזרת לא מחברה ולתת לה לחנך אותי. אני זוכרת בחלחלה את העוזרת השתלטנית שהייתה לנו כשהייתי ילדה.

3. לגלות שכמה שאני לא מנסה ללמוד אני גרועה בניקיון, אני גרועה בהכנה לניקיון ואני גרועה ביעילות.

4. יש לי יותר מדי מהכול ואני מקבלת כל הזמן עוד ומגלה שלצערי יש דבר כזה יותר מדי ספרים למרות שחונכתי שאין.

5. אני מקבלת המון דברים שאני לא אוהבת ולא רוצה וזה מעצבן אותי. הארון כלים שלי לדוגמא מורכב מירושות שונות וממתנות שחמותי קנתה במו כספה ובמו טעמה שהוא שונה משלי (מיותר לציין שבלי מחשבה על פתק החלפה. דבר שמעצבן אותי כל פעם מחדש).

יש לי טוליו שמוכן להתנדב אבל לא מוכן להגדיל ראש וליזום פעולות ניקיון ע"פ הצורך במילים אחרות, במקום להעסיק עוזרת אני צריכה להגיד לטוליו מה לעשות. נראה לי שכבר הבנתם שאני מתקשה לחלק משימות בתחום הניקיון.

בקיצור ביומיים האחרונים הרגתי את עצמי והתוצאה היא שני חדרים נקיים. רק שני חדרים ועוד לא אלה שהכי חשופים לעיני האורחים. שכחתי לציין שחמותי שמגיעה אלינו רק פעם בשנה ביום ההולדת עושה תמיד סיבוב בבית "כדי לראות מה התחדש" וכרגיל היא מגיעה לפינות שלא נוקו.

טוב, ככה היא, היא אישה טובה ובאמת משתדלת בתחומים החשובים מאד (הקשר שלה עם נן למשל) ואני מעריכה אותה על זה אבל באותו שבוע של יום הולדת שצריך להיות נינוח וכיפי אני נכנסת למתח נוראי בגללה ומתעצבנת נורא על כל דבר מעצבן שהיא אי פעם עשתה (לא מוציאה עליה אלא משחררת קיטורים לטוליו המסכן) אבל בסוף היא בדרך כלל סותמת במסיבה עצמה  ומעירה הערות רומזניות מדי פעם לאורך השנה עד הפעם הבאה.


היא לא יכולה אחרת.

אבל אני מודה שלפחות החדרים הנקיים לגמרי מאד משמחים אותי.

»

 1. כמה הזדהיתי. יש לי כמה תובנות בשבילך, ממקום מאוד דומה. 
  קודם כל גיליתי שבאופן לא מפתיע אם לך לא אכפת מהר מאוד אין הערות. ומכיוון שניקוי הבית זה עסק סיזיפי וברגע שאת מסיימת את צריכה להתחיל מהתחלה, ואילו חינוך עצמי הוא השקעה לטווח ארוך, אני הולכת על אופציה ב’. אני משקיעה בשכנוע עצמי. יש לי גם סיסמאות, למשל לפני פסח (ואצלנו שומרים): לכלוך זה לא חמץ 🙂
  חוץ מזה, שאני כמוך אוהבת שנקי, רק לא אוהבת לנקות. ולפעמים אני משתמשת באורחים כתירוץ לניקיון, כביכול אין ברירה. האמת היא שיש, אבל אני בוחרת להכנס ללחץ, כי בלחץ אני אפקטיבית הרבה יותר, ומצליחה לנקות בשעה את מה שברגיל הייתי סוחבת על פני יממה. 
  ואיך שלא יהיה, תהנו מהחגיגות. ניקיון זה באמת כיף, רק לא להשתעבד לו כמו שחמותך עושה. ברררררר.

  • התחברתי לשימוש באורחים כתירוץ לניקיון וגם להתעלמות מההיערות. למעשה זה מה שאני עושהש ואני די שלמה עם לעשות מה שמתאים ונוח לי בביתי אבל לפעמים התפיסה הזאת מתערערת ואני נבהלת מעצמי.
   וגם אני אפקטיבית בלחץ יותר מאשר כשיש זמן.

 2. כל מה שכתבת על ניקיון ועל עוזרת – זהה למה שאני מרגישה…

  וגם אני אוהבת שנקי. וזה מסובך מאוד בלי עוזרת/עוזר. והאמת שזה הולך ונעשה יותר מסובך עם השנים. 

 3. בקר טוב!!
  מאד מזדהה עם מה שכתבת,
  לי אין חמות כזו שבודקת, אבל יש לי……………… אבא כזה..
  שתמיד לפני שהוא מגיע אלינו הבית… על גלגלים, והבאלגאן עובר פנימה ולא נשאר בחוץ.
  ועז ביום אחד נכנס איזה שיגעון ואני זורקת חצי בית…..
  אתמול היתה התקפה כזו סידרתי את השידה שיש לנו, איזה כייף להסתכל עליה עכשיו..

  ולנן המתוק יומהולדת שמח והמון המוןהמון טוב והצלחה!!

  • תודה יקירתי על הברכות החמות.
   גם אני לאחרונה במצב של זריקת דברים. זה מספק מרחב וזה נפלא. וגם נותן תירוצים להתחדש.

 4. אף פעם לא הצלחתי להבין אנשים שאיכפת להם מה קורה בבתים של אנשים או שמתעסקים יותר מדי בנקיון. זה אמור לשרת אותך ולא אתה אמור לשרת את הנקיון פור קרייסט סייק! 

  כירושה מימי רווקותו של אהוביק אני מקבלת את העוזרת של החמות בהקצבה דו-שבועית. היא חמודה, חייכנית, תמיד מביאה איתה חברה ואז אני יוצאת לשעתיים וחוזר לבית שטוף ונקי שלא אני ניקיתי. 

  חוץ מזה אני מאמינה שסדר זה 80% מהנקיון ואני די מסודרת, למראית עין. 

  • תראי, חמות מהדור של חמותי מרגישה שזה חלק מחובותיה האימהיות לוודא שהכול בסדר. זה אומר דאגה לכל תחום כולל חיסוני פוליו. זה קצת נעים כשדואגים לך אבל יש תקופות שזה נתפס כניג’וס. הלו, אנחנו ילדים גדולים.
   הלוואי שחמוןתי הייתה יכולה פשט להקציב לי עוזרת. נשמע שהסתדרת בחיים.
   ולגבי סדר אני לא מסודרת אבל משתדלת להיות וגם לומדת להיות. כי יותר קל לי כשאני מסודרת. אגב  טוליו מסודר ואני דרדרתי אותו במקום שיתקן אותי.

 5. מזל טוב לנן, וגם לך!

  איזה מזל שיש בלוג שאפשר להוציא בו קיטור … 

  אני מזדהה איתך לגמרי בכל מה שקשור לעבודות ניקיון. אצלי אלו ההורים שלי – שבודקים בשבע עיניים ומעירים הערות לא רומזניות בכלל, אפילו די פוגעות. 
  כשהילדים שלי היו קטנים הייתי במתח מאד גדול לפני יום ההולדת שלהם, כי ידעתי שמתישהו זה יגיע, לא משנה כמה הייתי מסדרת, הם תמיד היו מצליחים להכנס לחדר שבו הנחתי את כל הבלגן. 

  • אני ארגיש את החגיגה אחרי שכולם ילכו. להישאר לבד עם המון אוכל ובית מסודר. יאיי!!!
   זה הכי קשה כשזה בא מההורים שלך. אצלי במשפחת המוצא כולם מתייחסים לניקיון ולסדר כאל מטלה מבאסת שבאה במקום הדברים המהנים באמת בחיים היתרון של זה זה שביקורת אני לא מקבלת מהם. רק כשמסודר ונקי יותר מהרגיל הם שמים לב ומפרגנים.
   ויותר קשה לשמור על סדר עם ילדים ובפרט ילד שאין לו הרגלים כי לאמא שלו אין הרגלים.

  • לתת הוראות לעוזרת זה קונספט בעייתי לי ולא משנה באיזו שפה אם כי כמובן שבעברית זה יותר קל.
   לא היה לי המזל לעבוד עם עוזרת דוברת עברית שאפשר לתקשר איתה.

   מאמינה שעכשיו אחרי שהבית נקי והשלבים יותר ברורים לי אז יהיה לי יותר קל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s