ההורים שמתחת לרדר של מחלקת הרווחה

רגיל

עמרי אמבר העלה פוסט מעניין בבלוג שלו בעקבות מקרה קשה של הזנחה הורית שהוא היה עד לו. לעמרי היה קושי עם הגישה החומלת כלפי הורים מזניחים שלטענתו מסירה מהם אחריות. התפתח בתגובות דיון מעניין בו עמרי טען שאם הורה רוצה הוא יכול גם במצבי מצוקה להגיע למקורות מידע ולמקומות המספקים הדרכה להורים.מבחינתו אין הורה שלא יכול להיות הורה טוב. יש הורים שמתחמקים מחובתם ההורית.  אני טענתי שלא תמיד זה כך.

לפעמים כותבים בעיתון על אנשים במצבי מצוקה קשים שעובדים מבוקר עד ערב רק כדי להתקיים. אני משערת שבמקרים כאלה אין לאותם הורים זמן לרכוש השכלה נוספת ובטח שלא השכלה בנושא הורות. מבחינתם מדובר במותרות ולא בהכרח . מבחינתם הם הורים טובים דים בכך שאיכשהו הילדים שלהם לבושים והולכים לישון שבעים ויש חשמל ומים בבית.

 

הורים כאלה הם בדרך כלל דור שני  ושלישי. לאותה מצוקה. הוריהם גידלו אותם באותה מתכונת ומה לעשות, המורים העיקריים שלנו למקצוע ההורות הם הורינו ולא כולם בורכו בהורים אכפתיים וטובים.

 

האם הילדים שלהם יהיו מוזנחים בסטנדרטים שלנו, אין ספק בכך. מעטים ההורים במצבים כאלה שחושבים שחשוב שלילד יהיו בגדים נקיים לבית הספר ושהוא ילמד למבחנים. הם עייפים מדי ואולי שקועים מדי במצוקה שלהם.

 

ברור שלדעתי מוטב היה לו היו מתכננים את המשפחה ומביאים פחות ילדים כדי שהמשאבים יתחלקו בצורה יותר הגיונית אבל הילדים שלהם הם עובדה מוגמרת.

 

אני גם מאמינה שלמרות שלרובנו יש גישה לאינטרנט שם מצוי רוב המידע היום יש אנשים נטולי אינטרנט או ידע מספיק ליחיפוש מידע. את חלקם פגשתי כשעבדתי בספריה ציבורית ולימדתי אותם מאפס שימוש בסיסי במחשב ובאימייל .

 

אז נכון שיש מחלקת רווחה (אליה מגיעים הורים כאלה לעתים רחוקות מפחד שיקחו להם את הילדים) שבאמת עושה ככל יכולתה עם מעט מאד משאבים ויש עמותות אבל איך אותם אנשים ידעו עליהם?

 

אני מאד מבינה גם את הצד של עמרי. לראות ילד שחווה התעללות או הזנחה קשה זה אחד מהמראות הכי כואבים ומכעיסים ומצד שני צריך לחשוב מהי הדרך הכי טובה לעזור לאותם ילדים? זו שאלה שנשארת פתוחה ולא נרהא לי שיש לה תשובה אחת.

»

 1. טדי,
  ומה אם ניקח את המקרה שתיארת בפסקא הראשונה ונחסיר ממנו את היכולת להלביש ולהאכיל את הילדים?
  אני לא יודע אם את יודעת, אבל שליש (כן, גם אני הייתי בהלם אז בדקתי את הנתון הזה בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) מהילדים הישראלים חיים מתחת לקו העוני.
  מה שאני אומר הוא שאפשר לסובב את המציאות איך שרוצים – אם בחרתי להביא ילד לעולם, באחריותי לטפל בו באופן הטוב ביותר שאני יכול.
  מי שעושה זאת, אין לי שום טענות כלפיו, אפילו אם התוצאות גרועות. מה שרלוונטי כאן הוא הגישה לא התוצאה…

  • אבל מהו אותו הטוב ביותר שאני יכול. לפעמים למרבה הצער זה לא מספיק.
   וסכלל איך אתה יכול להתרשם כתוצאה ממפגש קצר עם ההורה מהי גישתו ביומיום לילדה? אני מנחשת שהאב במקרה שראית הוא לא אב השנה אבל ראית אותו בסיטואציה ספציפית ומביכה מאד ולה הוא הגיב לא טוב. האם מזה אתה יכול להסיק משהו?
   כן, הוא צריך להיות ברדאר של הרווחה ולו בגלל הסיכוי הזעום שהרווחה תוכל להדריך אותו איך להיות הורה טוב יותר או להפנות אותו לאנשים הנכונים כדי לקבל עזרה כי קודם כל הוא איש שזקוק לעזרה כיצד להיות הורה מתפקד וכל זאת כדי שבשורה התחתונה  טובת הילדה תתקיים.

   וכן, לא כולם כשירים להיות הורים ולפעמים משפחות אומנה או משפחות מאמצות הן טובת הילד אבל לפעמים גם לא.

   ככל שאני חושבת על זה יותר אני מבינה למה ברחתי אחרי שנה של לימודי עבודה סוציאלית כי לא כל אחד יכול להתמודד עם כל כך הרבה כאב. כולי תקווה שמי ששרד במקצוע יוכל לעשות הרבה טוב.

   • ג’וליאנה,
    אני מצטער אבל בואי נודה על האמת – מדובר כאן באדם שהשאיר ילדה בת שנתיים לשחק לבד ללא השגחה במקום זר.
    הילדה ירדה לכביש.
    שילשלה על עצמה.

    לא "תפסתי" אותו במקום מביך.
    הילדה עברה ועוברת הזנחה.

    ודווקא מדובר במקרה שלא נמצא "מתחת לראדאר" של הרווחה אלא לגמרי עליו.
    כמה תירוצים אפשר לתרץ בשביל מישהו כזה?
    למה לא פשוט להודות שיש אנשים שלא אכפת להם כהוא זה מהילדים שלהם?

    די לייפות את המציאות – יש הורים חרא בדיוק כמו שיש אנשים חרא.

   • חוזרת מאצלך.
    אני מאמינה שהמציאות יותר מורכבת מזה. מה שראית היה זוועה וצריך להגיב במקרה שיש חשד להתעללות והזנחה.
    עדיין חושבת שאולי הוא הורה חרא ואולי הוא אדם שנמצא במצוקה קשה ואותה מצוקה גם הופכת אותו להורה חרא. יכול להיות מצב שאם המצוקה תיפטר הוא גם ילמד להיות הורה טוב יותר. אני מאמינה בשיקום (לא על חשבון הילדה)
    וברור לי שטובת הילדה קודמת לטובת ההורה.
    יכול להיות שאם הייתי ממש נוכחת בסיטואציה הייתי כותבת כמוך כי זו אכן סיטואציה מרתיחה.

   • ואם נשים רגע את המקרה הספציפי הזה בצד,
    הרי ברור שיש הורים רעים, לא?

    ברור שאני לא יכול לשפוט על פי סיטואציה בודדת, גם אמרתי את זה בפוסט עצמו.

   • יש אנשים רעים והם יכולים להיות גם הורים רעים אבל לי מאד קשה להאמין ברוע מוחלט.

   • אני לא מאמין ברוע מוחלט לאורך חיים שלמים.
    אבל בהחלט מאמין בו ברגעים נקודתיים או תקופות מסויימות…

   • אתה זריז! 🙂
    יאללה נראה לי שאני עוזבת את הנושא כי אני מתחילה לחזור על עצמי. היה מעניין להתווכח איתך.(כיף להתווכח כשמסכימים על לפחות חלק מהנקודות)

 2. אני לא ראיתי את הדיון, אולי אסתכל בו אחכ
  אני חושבת שיש היום הורים שעובדים סביב השעון ומזניחים את ילדיהם לאו דווקא ממצוקה. כל דור ההייטק משאיר את הילדים בידי מטפלים לא תמיד מיומנים. אני ראיתי אותם, חוזרים מבית הספר, מכינים לעצמם אוכל, אין מי שיעזור להם בשיעורים, אין מי שיהיה לידם כשהם במצוקה. ההורים טוענים שהם צריכים לגמור את החודש בשביל עוד טיול בחו"ל או רכישת דירה מפוארת במרכז תלאביב.
  דור שני שלישי למצוקה? לא יודעת. הדור שהיה במצוקה מאוד התקדם בשנים האחרונות. היום יש להם 2 ילדים כלב ווילה ברעננה.

  • גם בעיני זו הזנחה ובמובנים מסוימים היא חמורה יותר כי לאותם אנשים יש יותר בחירה ומשהו בסדר העדיפויות שלהם פגום.
   אבל באמת כל מקרה לגופו ברוב המקרים את לא באמת יודעת מה קורה שם ומהם האילוצים של אותם אנשים. אני רק יודעת שבדילמה משפחה קריירה אצלי המשפחה תנצח ומצד שני לא עמדתי בפני דילמה משמעותית כמו עבודת חלומות שדורשת המון הקרבה.
   וכמובן שאני לא מדברת על הדור שיצא מהמצוקה של הדור הקודם. היום למשל קראתי על משפחה בת 4 נפשות שגרה ברכב. לפעמים הברוך הכלכלי של דור ההורים גורר אחריו את הדורות הבאים ומאד קשה לצאת מכזאת מצוקה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s