נלך עם מנהיגינו (פיטר פן)

רגיל

בשבת ישבנו עם נולי והוא סיפר לנו שהבנים החליטו שלא מדברים עם הבנות, בירור קצר (וחפירות מסוימות מצידי) העלו שאחד מהבנים החליט והם נגררו אחריו. הדברים האלה גורמים לוריד במצח שלי לפעום וניסיתי להגיד לנולי שהכי טוב שיעשה מה שהוא מרגיש, ואז מה אם אותו ילד אמר אחרת. נולי נשא אלי עיניים תמות  ואמר: אבל X אמר ואני רוצה לעשות מה ש X אומר.  אמרתי לו: ואם תרצה אחרת מX? אז נולי אמר: אבל אני לא ארצה.

כאן שמעתי את אמא שלי מדברת מגרוני: ואם X יגיד לך לקפוץ מהגג אז תקפוץ? ונולי בנאמנות עד אין קץ אמר: כן!

 

(פחד אלוהים)

 

 

בינתיים כמובן דברים השתנו. העניינים החברתיים של נולי כל הזמן משתנים וכנראה ש X אישר לו לדבר עם בנות , הוא בסך הכול במקום טוב בחברה אבל המשקל שהוא נותן למערכת החברתית או למה שילד כריזמטי אחד אומר מטריד. מטריד מאד.

 

הלוואי  ומשהו ממה שאמרתי לו  יחלחל.

 


שתי המלצות:

 

לקחתי את נולי להצגה בנצי. הצגה חמודה בך הכול עם הרבה שירים  על פיל שנולד צבעוני ובעקבות אי הבנה רוצה להיות אפור כמו חבריו. הם מצידם אוהבים אותו כמו שהוא ובסוף מכוננים את יום הבנצי בו כולם מתלבשים צבעוני והוא לובש אפור. נולי לא הבין למה בנצי רצה להיות כמו החברים שלו. אולי בכל זאת גדלים בילד שלי גם ניצני אידיווידואליזם.

 

גילינו בספרייה את  ג'ורג' הסקרן. ג'ורג' הוא קוף חמוד ביותר שבגלל (או שמא בזכות) סקרנותו מסתבך אבל בסוף הופך לגיבור היום. סיפורים משעשעים. איורים מינימליסטים וחמודים והכי טוב. מרוכזים בספר כמה סיפורים שלו מה שמבטיח שעות סיפור מתארכת.


נולי פיתח שיגעון גדלות: הוא אמר לי שנשמור את הציורים שלו וכשיהיה מבוגר הם יוצגו במוזיאון. אני משערת שהוא יכול לעבור בתור צייר מופשט (ציור "המשפחה שלי " שלו הוא שלושה קווים המייצגים אותנו וארבע שמשות). אני מרגישה שהוא מוותר לעצמו ובגן מוותרים לו וזה די מעצבן אותי ומד שני גם בבית אני לא יותר מדי עובדת איתו אז ממש אין לי מה להתלונן.

»

  • אין ספק שצריך להמנע מלהיכנס לפאניקה אבל בכל זאת חשוב לתת לילד כלים להתמודד ומספיק אמונה בעצמו

 1. עצה אימהית אוהבת:
  כשינאי היה בגיל של נולי הוא גם אמר את הדבר הזה על תערוכה, אז באחת ממסיבות המשפחה הגדולות עשינו לו תערוכה. תלינו את כל הציורים בבית והוא עשה סיור לסבתות והסביר מה הוא צייר. זה פיתח אצלו המון ביטחון ועניין בציור, ובעיקר היה כיף. אחר כך ארזנו את כל ציורי התערוכה בפולדר ושמרנו למזכרת, אחת האהובות בבית.
  בעניין החברתי – הו, יקירתי, עוד צפויים שינויים רבים. 

  • הייתה לי מחשבה כזאת לעשות תערוכהב מקביל  אני מסבירה לו שצייר טוב צריך להתאמן.
   בינתיים אנחנו תולים לא מעט ציורים שלו ברחבי הבית . אני מגלה בעצמי את האמא ההישגית שרוצה שהילד שלה יתאמץ יותר.

   ובעניין החברתי אני משתדלת להיות עם היד על הדופק אבל זה המקום בו אני הכי חרדה. אולי יותר מדי.

 2. רבותי ההיסטוריה חוזרת! כנראה כך ילדים מפתחים את העצמיות שלהם. מה שאמרתי לך ואת אמרת לו הוא מה שהגננת אמרה לי כשמצאה אותי יום אחד עודמת במקום אחד בלי לזוז, כי ילדה אחת אמרה לי. זה השפיע עלי כי רציתי גם לעשות מה שהגננת אמרה, אבל היא לא ידעה שבמשך חצי שנה המשכתי לפחוד מהילדה ההיא (שבכלל שכחה מכל העניין) ותמיד הלכתי לשחק ליד מבוגרים… אמרת לו את הדבר הנכון, וכן צריך להתערב ולפתח את העצמיות של הילד. תמיד יש בגן/בית ספר ילדים אלימים "משפיטים" (לאו דווקא אלימות פיזית) וכל אחד צריך להתחשל נגדם.

  • יש כמה ילדים כאלה בגן שלו. לשמחתי הוא בא עם קבוצה חזקה מהגן הקודם אבל שמתי לב שהוא מרגיש יותר בטוח בקבוצה.זה גיל בו האינדיוידואל פחות חזק ולנו המבוגרים קשה לזכור או להבין את זה.

   אני גם קצת מגזימה בחיפוש מצוקות.

   • את חושבת?
    אני תמיד בתחושה שיש לי כמה טראומות פחות מלחבריי הפולנים (וכאן, סליחה, זה לא מזרח אירופה או אמהות דואגות, זה פולנים). מצד שני יש לי את האוצרות שלי..

   • אין מי שאין לו את האוצרות שלו אבל זה מה שהופך אותנו לאנשים הנפלאים שאנחנו.

 3. גם לנו יש איזה X אחד בגן שמנהל לנו את אורי….
  אני…
  לא בדיוק יודעת איך להגיב, ונעה בין התגובות כמו  שלך להתעלמות, ותקווה שזה יעבור (אני מאימנה שזה באמת יעבור..)
  בסך הכל הם הרי לומדים עכשיו אינטראקציות חברתיות. אז מן הסתם צריך לתת להם להתנסות, ככה לפחות אני מאמינה.

  תערוכה במוזיאון, וואוו אני יכולה לקבל הזמנה אישית?? אבוא עם אורי.

  אולי זה באמת זמן שאוציא את ג’ורג הסקרן מהארון, אגב יש גם תוכניות איתו בהופ או איפשהו.

  יום נפלא!

  • בינתיים גיליתי גם גרסה מגויירת של ג’ורג’ הסקרן. קראו לו שם חוני הסקרן.

   ואני לא חושבת שהתגובות שלי משנות הרבה מבחינתו אבל לפעמים יש הפתעות.

   למשל פעם אחת שמעתי אותו מטיף לחבר שלו שאצלנו בבית לא אומרים "איזה משחק בראש שלך" . בזמנו אנחנו הגבנו בחומרה כשהוא דיבר ככה. זה היה משעשע .
   הכי אני רוצה שהוא יאמין בעצמו וביכולות שלו. הפרדוקס הוא שלפעמים אני שוכחת לשדר לו את זה שאני מאמינה בו וביכולות שלו. זה משהו שאני צריכה לעבוד על עצמי.

 4.  בלוגרית יקרה,
  את מוזמנת להשתתף במחקר העוסק בחשיפת מידע אישי בבלוג שלך. כדי להשתתף אנא מלא את השאלון בכתובת הבאה:
  <a href=http://libresearch.net/cuest-heb/cuest-heb.htmlhttp://libresearch.net/cuest-heb/cuest-heb.html</p>
  מילוי השאלון לוקח כ-15 דקות והאנונימיות שלך מובטחת.
  אני מודה לך מראש,
  ד"ר ג’ני ברונשטיין
  המחלקה ללימודי מידע אוניברסיטת בר-אילן
  

 5. זה נכון שעדיף לא להתערב יותר מדי, אבל מצד שני טוב להזכיר לילדים שמותר להם מדי פעם לחשוב גם בראש הפרטי שלהם ולא רק בראש של מישהו אחר. בסופו של דבר הם קולטים את זה. 

  בינתיים,  שמחתי לקרוא שמעז יצא מתוק וש-X כבר מאשר לנולי לדבר עם בנות 🙂

  • מסכימה איתך. הלוואי שנולי יפנים את זה ויקבל כוח להביע את הרצונות האמיתיים שלו

   אחרי שיחה מעמיקה יותר נראה שהדברים לא היו בדיוק כמו שחשבתי. רק חלק מהבנות שהפריעו. אני גם מבינה את ההרגשה הבטוחה שנותנת קבוצה.

 6. אצלי הילדה הייתה בצד "המוחרם", והיא סיפרה לי שהבנות בגן לא רוצות לדבר איתה כי היא סירבה לתת להן להתקרב לבקבוק המים שלה. זה הטריד אותי, כי לא נעים לי לשמוע שהילדה דחויה חברתית, אבל אפשר לסמוך עליהם בגיל הזה, הם יסתדרו לבד, וזה מה שקרה לנו אחרי יומיים.

  • הילדים באמת מתגברים בגיל הזה יותר מהר בהשוואה אלינו המבוגרים וחרם של אתמול יכול להפוך לחברות של מחר.ומצד שני זה עדיין כואב. נסו לנתק את הכאב שלכם מהכאב שלה ולהקשיב לה. קיבלתי עצה כזאת אחרי עוד משבר בגן ואני מאד מאד שואפת ליישם. זה שלא תמיד זה עובד זה משהו אחר. זהלא נראה לי כמו משהו שאפשר להעביר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s