על הטרדה מינית

רגיל

שמתי לב שלוח השידורים של ערוץ 2 במוצאי שבת מורכב מתכניות שתפקידן בעיקר לעשות לנו רע ובכל זאת אני לא מצליחה להמנע מלצפות בהן.


מה הייתם עושים גרמה לי לרעוד מזעם. למי שלא ראה, התכנית הציגה סיטואציה של הטרדה מינית שנעשית מול אנשים. בוס מטריד קופאית בסופר, מי יתערב. רוב המתערבות היו נשים. מתוך 174 אנשים רק 48 מצאו לנכון להתערב ומתוכן 38 נשים. זה החזיר אותי לפעם ההיא שהוטרדתי באוטובוס. הייתי בהיריון והחלאה שישב לידי התכסה בפליז והתחיל לגעת בי. הגבתי כמו לביאה וצעקתי עליו באופן שלא משתמע לשתי פנים. כמה אנשים אתם חושבים התערבו? עזבו התערבו שאלו אותי אם אני בסדר? אוקיי מאותו אוטבוס מלא שלושה גברים הסתכלו עלי כאילו הייתי משוגעת ואף אחד לא אמר כלום. אפס אנשים! הנהג גם פתח לו את הדלת והוא הצליח לברוח.


כתבתי על זה בבלוג אבל לא היו לי אנרגיות לקשר לפוסט ההוא.


רק כשירדתי בתחנה אחרונה אישה אחת עדינה אמרה לי שטוב עשיתי. אני חייבת לציין שזו הפעם הראשונה שמצאתי כוחות לצעוק ולא להחליק את זה מהבושה.

כמה נשים עוברות את זה ברמה חמורה בהרבה כל יום במקום העבודה ללא שום גיבוי?

תגידו על חיים הכט מה שאתם רוצים התכנית ההיא גרמה לי עוד יותר להבין עד כמה זה במקום להביא את זה לשיח הציבורי

(טוליו שצפה בתכנית לצדי העלה נקודה חשובה. הוא טען שהמציאות היום גורמת לגבר להיות פגיע יותר. במציאות שבה גבר שולף סכין בויכוח על מקום חניה גברים יותר מפחדים להיכנס לעימותים. נשים יודעות שהסיכוי שעבריין ידקור אותן שווה לאפס ולכן הן מעיזות יותר ואולי זה מסביר את מספר הגברים הזעום שעמד לצד המתלוננת.)

»

 1. אני לא חושבת שגבר דוקר יבדיל בין גבר לאישה.
  וזה בדיוק מה שרציתי לכתוב. שכמה שאני ארחם על האישה הזו אני לא אצא נגד גבר בשיא כוחו וחייו כי אני מפחדת ואני אכתוב את זה בהכי בוטות שהוא ידפוק לי את הראש בדלפק או יחפש אותי אחר כך.
  אני לא אוהבת את התוכנית הזו או את חיים הכט. אני חושבת שזו מניפולציה ואני לא רוצה שיעשו עלי מניפולציות כשאני יוצאת לסופר וינסו לחנך אותי. ההורים שלי חינכו אותי מספיק טוב. ואני לא חושבת שצריכים לצלם אותי בכל פינה אם אני לא משתתפת בריאליטי. אני רוצה את המרחב הציבורי שלי נקי ממצלמות טלוויזיה תודה.

  • אני בטוחה שזה לא קל לעמוד מול אדם אלים. לא בטוחה מה הייתי עושה מולו אבל לא הייתי מתעלמת מהמצוקה של הבחורה.הייתי רוצה להאמין שלו הייתי זקוקה לעזרה היה מי שיעזור.
   צודקת שזה לא לעניין לצלם אדם בניגוד לרצונו אבל שמתי לב שטישטשו פנים של אנשים. לדעתי צריכים להשיג אישור מפורש מהאדם כדי להראות אותו בטלוויזיה.
   נכון שחיים הכט עושה את זה בבוטות אבל לדעתי בנושאים כאלה יש צורך בקצת ניעור.

   • ניעור כן אבל לא בצורה כזו. לא בצורה פולשנית וחדורת רייטינג. למה הוא לא עושה סרט תעודה דוקומנטרי על הטרדות מיניות? כי זה לא מביא מספיק רייטינג?
    הייתי רוצה שיעזרו לי אבל הייתי מבינה גם את אלו שלא עוזרים ולא שופטת אותם.
    אני רוצה להיות חופשיה מזה שיצלמו אותי ואחר כך ירדפו אחרי ויבקשו ממני אישורים. לא רוצה. לא מתאים לי. לא נרשמתי לזה. זו חוצפה וחדירה לפרטיות.

 2. המשפט האחרון שלך מדגים בדיוק למה התוכנית הזה היא לא במקום….
  זה לזרוק את האחריות לאזרח
  ואז להגיד מסכן הוא מת כי הוא התערב

   • אני לא מתווכח איתך על זה
    אבל במדינה שתחושת הביטחון בה שואפת לאפס ודוקרים אנשים בגלל כסא בים, או סתם על מקום חנייה, את יכולה להבין למה אנשים דואגים קודם כל לבריאותם הם, לפני הסביבה.
    הרי זה מתחיל בזה שהמדינה דורכת עלינו האנשים ואנחנו יושבים ולא עושים כלום
    זה נמשך בזה שאנחנו רואים ועוצמים את העיניים

   • מבינה לגמרי וזה די מחריד אותי לחשוב כמה כולנו מסוממים מאדישות. נכון, אי אפשר לבנות על המדינה שתדאג לנו.

    היו שניים מהקהל בעל כורחו שהעלו לי את הסעיף. זה שהאשים את הקופאית בשדר כפול כי לכאורה היה לה מחשוף (לא היה לה) וזה שטען שהאישה שבאה לעזרת הקופאית לא מקבלת מבעלה. חלאות!

 3. ראיתי אתמול חלק מהתוכנית הזו ואני בכלל לא מופתע.
  אם היו מביימים מקרה חמור בהרבה כמו למשל
  הפעלת אלימות פיזית קשה או ניסיון לרצח, מעניין
  כמה אנשים היו ניגשים ומתערבים. אצלנו זה עוד יחסית
  לא כל כך נורא. בארה"ב ראיתי פעם בתחנת הסבאווי
  לאור יום, אדם דקור הנאבק על חייו ועוברים אנשים מבלי שאיש אפילו
  יעצור לרגע.
  נזכרתי בפרק הסיום של הסדרה האגדתית, סיינפלד.
  זוכרת במקרה?

  • לדעתי להיפך. פחות אנשים היו עומדים בגלוי מול אדם שדקר בסכין. הסכנה הרבה יותר מוחשית בהשוואה לאדם עם פה ג’ורה.
   זכרתי את סיינפלד. מודה שהצחיק אותי בטירוף חוק השומרוני הטוב. אבל זה היה לפני כמה שנים.היום אני לוקחת דברים יורת בכובד ראש.

   • נשמע הגיוני אבל מאוד אכזרי ולא אנושי.
    הפרק האחרון של סיינפלד היה גדול מהחיים.
    צפיתי בו לפחות חמש פעמים.
    אחחחח סיינפלד, איזה ענק 🙂

 4. אני לא מוכנה לשום תירוץ עבור האנשים הלאה. פשוט צריכים להודות, שאנשים כאן אדישים אחת כלפי השני, דואגים רק לעצמם, שמרנים להפליא.

 5. טוליו די צודק, לצערי. זה פשוט נהיה נורא מה שנהיה.
  פחד אלוהים שיתחיל ויכוח, לכי תדעי על מי את ובן זוגך נופלים.
  אבל לראות את חיים הכט, זה עדיין גדול עליי.

  • מבינה אותך לגבי חיים הכט. לא נעים…
   ואני מאד מבינה את הפחד הזה ובכל זאת מאמינה שלפעמים צריך לצאת מהגבולות של עצמנו ולנסות לעזור אם צריך ואם אפשר.

 6. עם כל הכבוד לפחד מאלימות, עדיין הסיכוי שבוס בסופרמרקט ישלוף סכין… ראיתי קטע, ולא הרגשתי שהמטריד כ"כ מאיים. נראה לי שהייתי מתערבת. אני מבינה את הפחד מאלימות ואכן באירוע עם סכינים סביר להניח שלא הייתי מתערבת, אבל אפשר להתקשר למשטרה. לא חייבים להתערב פיזית. וימותו החלאות שחושבות שהאישה "משדרת שהיא רוצה"!!!!

  • גם אני לא חשבתי שהוא מאיים. הוא היה ערס לייט כזה. כמובן שאי אפשר אף פעם לדעת.
   ולגבי החלאות את צודקת. ברור לי שזה בא מחינוך פגום מאד.

 7. התוכנית הזו מוכיחה את מה שכולם יודעים: שמרבית האנשים מעדיפים להמשיך הלאה ולא להתערב או להזעיק עזרה.

  לעניין הטרדה מינית, אני לא ראיתי את הפרק המדובר אבל אני מניח שחלק מהגברים תופסים מהי הטרדה מינית בצורה שונה מהגבר, זה יכול להסביר חלקית מה שהיה.

  • צריכה פירוט לגבי השורה האחרונה שלך. איךחלק מהגברים מגדירים הטרדה מינית?

   אני חושבת שחוסר התייחסות לסירוב מפורש ואזכור הסמכות שלו והיכולת לפטר אותה בהחלט מוגדרים כהטרדה מינית.

   • שני הפוסטים האחרונים בבלוג של שיר דמע ושל תום, והדיון שהתנהל שם בתגובות, הם דוגמא טובה שממחישה כי יש שוני בתפיסה למה היא הטרדה מינית בין גברים לבין נשים.

    בבלוג של תום יש גם מקרה קיצוני של בחורה שנפגעה מינית, אבל בגלל בעיות בחומר הראיות או בגרסה שלה, לא הוגש כתב אישום. ז"א, שגם התפיסה המשפטית למה היא הטרדה מינית היא שונה ממה שנשים חושבות.

   • יש משהו סובייקטיבי בהגדרה מהי פגיעה או הטרדה מינית ומצד שני אני חושבת שסירוב נחרץ בהחלט חייב להוות תמרור עצור.

 8. הגברים הפכו חלאות. בתור גבר שמחזיק מנשים אמיצות כמוך, אני יודע שאם הייתי יושב איתך באותו האוטובוס – קרוב או רחוק – הייתי מפרק למזוהם הזה את הצורה ושובר לו את כל האצבעות, שילמד את הלקח. אני עוד מסוגל לתרץ ילדים בגיל ההתבגרות שלא כל הבגרים אצלהם במקום אז הם חושבים על מין מין ומין, אבל גבר, אדם מבוגר שלא מצליח להשתלט על ההורמונים שלו, על קו המחשבה הישר שלו, וכתוצאה מכך מרשה לעצמו לשלוח ידיים לעבר אישה, ועוד אישה בהריון… אני מצטער שלא היה שם איש עבורך למנוע את האירוע, או לגרום לך להרגיש מוגנת.

 9. זה פשוט נוראי כל המצב הזה, ולדעתי מה שעובר להם באותו רגע בראש זה "כל עוד ולא עושים את זה לי זה לא מעניין אותי, היא יכולה למות פה ואני לא אשם".

  • יש משהו מרגיז ואנושי כאחד בנטייה לברוח מאחריות ואולי לקוות שאדם אחר ייקח על עצמו את האחריות. אני חושבת שזה שווה בדיקה פנימית.

 10. לא ראיתי את התוכנית אבל זה מזכיר לי טענה מ’פסיכולוגיה חברתית’, שנצפתה בהרבה ניסויים היא שככל שיש יותר עדים לאדם במצוקה הסיכוי שמישהו יושיט עזרה קטנה (ברקע לתיאוריה הזאת יש סיפור עצוב על אישה שנהרגה ברחוב בארה"ב היא צעקה לעזרה כל האנשים הדליקו אור בחלונות אבל כולם היו בטוחים שמישהו אחר כבר התקשר למשטרה, ויש גם את הסיפור עם הבחורה שחתרה בקישון וכמעט אף אחד לא קפץ לעזור)
  זאת אומרת אם אותו אדם נמצא לבד מול מישהו בסכנה או במצוקה אז יש סיכוי רב שיושיט לו עזרה ואילו אם הוא נמצא בסביבה עם הרבה אנשים אותו אדם עצמו ככל הנראה לא יושיט עזרה. העזרה שיושיט תלויה ביחס הפוך לכמות האנשים בסיטואציה.
  כלומר, לא כולם כל כך אדישים פשוט יש פה עוד פקטורים שמשחקים תפקיד-ככל שיש יותר אנשים אנשים מתביישים לגשת, הם בטוחים שמישהו אחר כבר יעזור יותר טוב וכו וכו
  זו סתם נקודה לשפוט פחות בחומרה אנשים שלא מגישים עזרה. וגם אם נהיה מודעים למחסום הנפשי הזה במצב של התקהלות גדולה אולי נוכל להושיט עזרה באופן טוב יותר בעצמינו.
   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s